پیوندهای مفید

 

بازديدكنندگان

امروز: 4
ديروز:520
اين هفته: 908
هفته‌ي گذشته: 810
اين ماه: 2225
ماه گذشته: 4189
افراد آنلاين:1
اعضا ی آنلاین : 0
مهمان آنلاین : 1
 
اخبار مرکز آيين نامه اجرايي قانون نحوه اهداء جنين به زوجين نابارور
IMAGE
آيين نامه اجرايي قانون نحوه اهداء جنين به زوجين نابارور
سه شنبه, 11 شهریور 1393
آيين نامه اجرايي قانون نحوه اهداء جنين به زوجين نابارور فصل اول ـ تعاريف و کليات:ماده 1ـ در اين آئين نامه، واژه ها و اصطلاحات زير در معاني مشروح مربوط به کار مي رود:الف ـ قانون: منظور قانون نحوه اهداء جنين به زوجين نابارور ـ مصوب 1382 ـ است.ب ـ جنين: نطفه حاصل از تلقيح خارج از رحمي... ادامه مطلب...
IMAGE
امواج بیسیم و پارازیت های ماهواره و آلودگی هوا عوامل موثربرناباروری در ایران
سه شنبه, 11 شهریور 1393
معاون پژوهشي مركز تحقيقات بهداشت باروري و ناباروري خاطرنشان كرد: آلودگي هوا و ذرات معلق از طريق پوست يا تنفس وارد بدن شده و حدود 20 تا 30 درصد آن‌ها جذب بدن مي‌شوند كه با مصرف سيگار، ميزان ناباروري تا دو برابر افزايش پيدا مي‌كند. دكتر ربابه طاهري پناه در حاشيه هفدهمين كنگره... ادامه مطلب...
IMAGE
علت 30%شکست درمان ناباروری در روش ميكرواينجكشن عدم قدرت اسپرم در فعال سازی تخمک است.
سه شنبه, 11 شهریور 1393
عضو هيات علمي پژوهشگاه رويان جهاد دانشگاهي در تشريح علل عدم موفقيت درمان ناباوري به روش ميكرواينجكشن گفت: در 30 درصد از تخمك‌هايي كه اسپرم وارد آنها مي‌شود، لقاح انجام نمي‌شود و اين در حالي است كه افزايش درصد لقاح در موفقيت درمان ناباروري تاثير زيادي دارد. دكتر محمدحسين نصر... ادامه مطلب...
IMAGE
قانون نحوه اهداء جنين به زوجين نابارور
سه شنبه, 11 شهریور 1393
ماده 1 - به موجب اين قانون كليه مراكز تخصصي درمان ناباروري ذيصلاح مجاز خواهند بود با رعايت ضوابط شرعي شرايط مندرج در اين قانون نسبت به انتقال جنين هاي حاصله از تلقيح خارج از رحم زوجهاي قانوني وشرعي پس از موافقت كتبي زوجين صاحب جنين به رحم زناني كه پس از ازدواج و انجام اقدامات... ادامه مطلب...
IMAGE
مردان برای حفظ قدرت باروری خود لباس گشاد بپوشند و ویتامین ث بخورند
سه شنبه, 11 شهریور 1393
پزشکان در يک مقاله جديد تاکيد کردند مصرف ويتامين ث توان توليد مثلي مردان را افزايش مي‌دهد. ، اين متخصصان تاکيد کردند کمبود ويتامين ث در بدن مي‌تواند موجب کاهش تعداد اسپرم‌ها (سلول هاي جنسي مردانه) و نيز کاهش سرعت حرکت آنها شود که نتيجه آن کاهش توان توليد مثلي در مردان است. به... ادامه مطلب...

آيين نامه اجرايي قانون نحوه اهداء جنين به زوجين نابارور

آيين نامه اجرايي قانون نحوه اهداء جنين به زوجين نابارور


فصل اول ـ تعاريف و کليات:
ماده 1ـ در اين آئين نامه، واژه ها و اصطلاحات زير در معاني مشروح مربوط به کار مي رود:
الف ـ قانون: منظور قانون نحوه اهداء جنين به زوجين نابارور ـ مصوب 1382 ـ است.
ب ـ جنين: نطفه حاصل از تلقيح خارج از رحمي زوجهاي قانوني و شرعي است که از مرحله باروري تا حداکثر پنج روز خواهد بود. اين جنين مي تواند به دو صورت تازه و منجمد باشد.
پ ـ اهداء جنين: واگذاري داوطلبانه و رايگان يک يا چند جنين از زوجهاي واجد شرايط مقرر در قانون و اين آئين نامه به مراکز مجاز تخصصي درمان ناباروري براي انتقال به زوجهاي متقاضي داراي شرايط مندرج در قانون.

فصل دوم ـ شرايط اهداء و دريافت جنين:
ماده 2ـ زوجهاي اهداء کننده بايد داراي شرايط زير باشند:
الف ـ علقه و رابطه زوجيت قانوني و شرعي.
ب ـ سلامت متعارف جسمي و رواني و ضريب هوشي مناسب.
پ ـ نداشتن اعتياد به مواد اعتيادآور و روان گردان.
ت ـ مبتلا نبودن به بيماريهاي صعب العلاج نظير ايدز، هيپاتيت و …
تبصره ـ مراکز مجاز تخصصي درمان ناباروري مکلفند قبل از دريافت جنين از اهداء کنندگان، وجود شرايط مذکور در اين ماده را احراز نمايند.
ماده 3ـ اهداء جنين بايد با موافقت و رضايت کتبي زوجهاي اهداء کننده و در مراکز مجاز تخصصي درمان ناباروري، با احراز هويت آنان و به صورت کاملاً محرمانه انجام گيرد.
ماده 4ـ زوجهاي متقاضي جنين اهدائي بايد واجد شرايط مقرر در ماده (2) قانون باشند.
ماده 5ـ رسيدگي به درخواست دريافت جنين اهدائي، در دادگاه صالح و خارج از نوبت و بدون رعايت تشريفات آئين دادرسي مدني به عمل مي آيد. صدور حکم به رد درخواست و عدم تأييد صلاحيت زوجين قابل تجديدنظر مي باشد.

فصل سوم ـ تکاليف و وظايف مراکز مجاز درمان ناباروري:
ماده 6ـ مراکز مجاز تخصصي درمان ناباروري مکلفند نسبت به موارد زير اقدام نمايند:
الف ـ نگهداري جنينهاي اهدايي از سوي اهداءکنندگان مسلمان و غيرمسلمان به طور جداگانه و رعايت تناسب ديني و مذهبي زوجهاي متقاضي با جنين اهدائي در زمان انتقال.
ب ـ دريافت و نگهداري رأي قطعي مرجع قضايي از متقاضي.
پ ـ صدور گواهي و معرفي نامه لازم مبني بر تأييد سلامت جسمي و رواني براي متقاضيان دريافت جنين طبق مقررات قانون و اين آئين نامه.
ت ـ دريافت، نگهداري و انتقال جنينهاي اهدائي در شرايط کاملاً محرمانه.
تبصره ـ اطلاعات مربوط به جنينهاي اهدائي، جزو اطلاعات به کلي سري طبقه بندي مي‌شوند.
ماده 7ـ صدور گواهي عدم توانايي باروري و همچنين توانايي زوجه در زمينه دريافت و نگهداري جنين، پس از انجام تستها و آزمايشهاي دقيق پزشکي در صلاحيت مراکز مجاز تخصصي درمان ناباروري مي باشد.

فصل چهارم ـ شرايط لازم جهت دريافت، نگهداري و انتقال جنين
ماده 8ـ هر يک از مراکز مجاز تخصصي درمان ناباروري مي توانند بانک جنين طبق دستورالعملهاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي داير نمايند. اين بانک مسئول دريافت و نگهداري جنين و انتقال آنها به زوجين نابارور طبق مقررات مندرج در قانون و اين آيين نامه مي باشد.
ماده 9ـ مرکز مديريت پيوند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي موظف است طبق دستورالعملهاي وزارت يادشده نسبت به دريافت، نگهداري و انتقال جنين نظارت دقيق اعمال کند.

ماده 10ـ ارائه مدارک و اطلاعات مربوط به اهداءکنندگان و دريافت کنندگان جنين اهدايي تنها با رعايت قوانين مربوط به حفظ و نگهداري اسرار دولتي و به مراجع قضايي صلاحيت دار مجاز مي باشد.

 

ریاست مرکز (آی وی اف)

خانم دکتر نیره خادم

اوقات شرعی

دانشگاه علوم پزشکی مشهد | Mashhad University of Medical Sciences | جامعة مشهد للعلوم الطبية
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشد. هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.