پیوندهای مفید

 

بازديدكنندگان

امروز: 82
ديروز:71
اين هفته: 697
هفته‌ي گذشته: 704
اين ماه: 2065
ماه گذشته: 3285
افراد آنلاين:1
اعضا ی آنلاین : 0
مهمان آنلاین : 1
 
اخبار مرکز
IMAGE
آيين نامه اجرايي قانون نحوه اهداء جنين به زوجين نابارور
سه شنبه, 11 شهریور 1393
آيين نامه اجرايي قانون نحوه اهداء جنين به زوجين نابارور فصل اول ـ تعاريف و کليات:ماده 1ـ در اين آئين نامه، واژه ها و اصطلاحات زير در معاني مشروح مربوط به کار مي رود:الف ـ قانون: منظور قانون نحوه اهداء جنين به زوجين نابارور ـ مصوب 1382 ـ است.ب ـ جنين: نطفه حاصل از تلقيح خارج از رحمي... ادامه مطلب...
IMAGE
امواج بیسیم و پارازیت های ماهواره و آلودگی هوا عوامل موثربرناباروری در ایران
سه شنبه, 11 شهریور 1393
معاون پژوهشي مركز تحقيقات بهداشت باروري و ناباروري خاطرنشان كرد: آلودگي هوا و ذرات معلق از طريق پوست يا تنفس وارد بدن شده و حدود 20 تا 30 درصد آن‌ها جذب بدن مي‌شوند كه با مصرف سيگار، ميزان ناباروري تا دو برابر افزايش پيدا مي‌كند. دكتر ربابه طاهري پناه در حاشيه هفدهمين كنگره... ادامه مطلب...
IMAGE
علت 30%شکست درمان ناباروری در روش ميكرواينجكشن عدم قدرت اسپرم در فعال سازی تخمک است.
سه شنبه, 11 شهریور 1393
عضو هيات علمي پژوهشگاه رويان جهاد دانشگاهي در تشريح علل عدم موفقيت درمان ناباوري به روش ميكرواينجكشن گفت: در 30 درصد از تخمك‌هايي كه اسپرم وارد آنها مي‌شود، لقاح انجام نمي‌شود و اين در حالي است كه افزايش درصد لقاح در موفقيت درمان ناباروري تاثير زيادي دارد. دكتر محمدحسين نصر... ادامه مطلب...
IMAGE
قانون نحوه اهداء جنين به زوجين نابارور
سه شنبه, 11 شهریور 1393
ماده 1 - به موجب اين قانون كليه مراكز تخصصي درمان ناباروري ذيصلاح مجاز خواهند بود با رعايت ضوابط شرعي شرايط مندرج در اين قانون نسبت به انتقال جنين هاي حاصله از تلقيح خارج از رحم زوجهاي قانوني وشرعي پس از موافقت كتبي زوجين صاحب جنين به رحم زناني كه پس از ازدواج و انجام اقدامات... ادامه مطلب...
IMAGE
مردان برای حفظ قدرت باروری خود لباس گشاد بپوشند و ویتامین ث بخورند
سه شنبه, 11 شهریور 1393
پزشکان در يک مقاله جديد تاکيد کردند مصرف ويتامين ث توان توليد مثلي مردان را افزايش مي‌دهد. ، اين متخصصان تاکيد کردند کمبود ويتامين ث در بدن مي‌تواند موجب کاهش تعداد اسپرم‌ها (سلول هاي جنسي مردانه) و نيز کاهش سرعت حرکت آنها شود که نتيجه آن کاهش توان توليد مثلي در مردان است. به... ادامه مطلب...

اخبار مرکز

d

امواج بیسیم و پارازیت های ماهواره و آلودگی هوا عوامل موثربرناباروری در ایران

معاون پژوهشي مركز تحقيقات بهداشت باروري و ناباروري خاطرنشان كرد: آلودگي هوا و ذرات معلق از طريق پوست يا تنفس وارد بدن شده و حدود 20 تا 30 درصد آن‌ها جذب بدن مي‌شوند كه با مصرف سيگار، ميزان ناباروري تا دو برابر افزايش پيدا مي‌كند.

دكتر ربابه طاهري پناه در حاشيه هفدهمين كنگره باروري و ناباروري به خبرنگاران گفت: انسان‌ها براي رفاه بيشتر از وسايل بي سيم استفاده مي‌كنند اين در حالي است كه استفاده از اين گونه وسايل موجب مي‌شود كه انسان‌ها در ميان امواج الكترومغناطيس قرار بگيرند كه يكي از عوارض آن تاثير منفي بر باروري و توليدمثل است.

وي با بيان اينكه بيش از 80 هزار نوع آلاينده شيميايي وجود دارد كه چون قابليت جذب به طبيعت را ندارند در محيط زندگي باقي مي‌مانند، اظهار كرد: آفت كش‌ها از جمله موادي هستند كه از طريق چرخه زندگي به طور مستقيم يا غير مستقيم به صورت يك هورمون مجازي وارد بدن مي‌شوند و به خون و سيستم ژنتيك انسان راه مي‌يابند.

وي با اشاره به يكي از مطالعات انجام شده در دانشگاه هاروارد اظهار كرد: بر اساس نتايج مطالعه‌اي كه طي 10 سال پژوهشگران اين دانشگاه انجام داده‌اند، در خون و جدار تخمك زناني كه لقاح آزمايشگاهي روي آنها صورت گرفته، سم PCB-153 مشاهده شده است. در واقع 41 درصد از زناني كه اين سموم در خون آنها ديده مي‌شود شانس لانه گزيني را از دست مي‌دهند.

طاهري پناه با اشاره به افزايش سن ازدواج و باروري در ايران گفت: زنان از 15 تا 40 سالگي ذخيره تخمدان مناسبي دارند اما پس از 40 سالگي ذخيره تخمدان آنها به شدت كاهش پيدا مي‌كند. به همين دليل در مواردي با نازايي زناني كه سن بالايي دارند، مواجه هستيم. در افزايش ناباروري مردان نيز مواردي مانند شيوه زندگي و تغذيه نامناسب و قرار داشتن در معرض آلاينده‌هاي محيطي موثر است.

وي با اشاره به سموم شيميايي و امواج الكترومغناطيسي اظهار كرد: PCB-153 يا پلي كربنات بي فنيل ماده‌اي است كه در ظروف آب معدني، برخي مواد خوراكي و حتي ظروف سرم‌ها وجود دارد وی همچنین امواج الکترومغناطیسی ناشی از بیسیم و پارازیت های ماهواره ای و وسایل خانگی  را عاملی برای کاهش باروری مردان در ایران دانست و اضافه کرد:حتي زماني كه سشوار خاموش و دو شاخه آن در پريز برق است امواج الكترومغناطيسي دارد و انسان‌ها را تحت تاثير قرار مي‌دهد.

مردان برای حفظ قدرت باروری خود لباس گشاد بپوشند و ویتامین ث بخورند

پزشکان در يک مقاله جديد تاکيد کردند مصرف ويتامين ث توان توليد مثلي مردان را افزايش مي‌دهد.

، اين متخصصان تاکيد کردند کمبود ويتامين ث در بدن مي‌تواند موجب کاهش تعداد اسپرم‌ها (سلول هاي جنسي مردانه) و نيز کاهش سرعت حرکت آنها شود که نتيجه آن کاهش توان توليد مثلي در مردان است.

به گزارش سايت اينترنتي لايفمينزهلت، در اين گزارش به چند راه ‌کار مهم و کارآمد براي افزايش توان توليدمثلي و جنسي مردان اشاره شده است.پزشکان معتقدند كه ترک سيگار توان توليد مثلي مردان را بهبود مي‌بخشد. مطالعات نشان مي‌دهد که سيگار علاوه بر تمام مضراتي که دارد، مقدار اسپرم‌ها را نيز کاهش مي‌دهد. گاهي مقدار اسپرم افراد سيگاري حدود 22 درصد کمتر از مردان غيرسيگاري مي‌شود.اين پزشکان همچنين مي‌گويند پوشيدن لباس زير راحت و گشاد مانع از بروز ناتواني جنسي در مردان مي‌شود. تغذيه مناسب نيز در اين امر موثر است. غذاهايي که چربي کم داشته و کربوهيدرات و پروتئين فراوان دارند، همراه با سبزيجات وغلات، موجب تقويت توان توليد مثلي مردان مي‌شوند.

به طور کلي ورزش به همراه تغذيه سالم، فاکتور تضمين کننده سلامتي در مردان است. الکل نيز به توان جنسي مردانه آسيب مي‌رساند. الکل به علت اثر گذاشتن روي کبد باعث افزايش سطح هورمون استروژن (هورمون زنانه) در بدن شده و کاهش توان توليد مثلي را به دنبال دارد.

علت 30%شکست درمان ناباروری در روش ميكرواينجكشن عدم قدرت اسپرم در فعال سازی تخمک است.

عضو هيات علمي پژوهشگاه رويان جهاد دانشگاهي در تشريح علل عدم موفقيت درمان ناباوري به روش ميكرواينجكشن گفت: در 30 درصد از تخمك‌هايي كه اسپرم وارد آنها مي‌شود، لقاح انجام نمي‌شود و اين در حالي است كه افزايش درصد لقاح در موفقيت درمان ناباروري تاثير زيادي دارد.

دكتر محمدحسين نصر اصفهاني كه در حاشيه كنفرانس باروري و ناباوري به سوالات خبرنگاران پاسخ مي‌گفت اين مطلب را در پاسخ به پرسشي درباره علت باردار نشدن برخي زنان نابارور كه تحت درمان با روش ميكرواينجكشن قرار مي‌گيرند عنوان و اضافه كرد: يكي از علل اين امر آن است كه اسپرم قدرت فعال سازي تخمك را ندارد اين در حالي است كه اسپرم پس از ورود به تخمك ژنوم پدري را به آن وارد و جنسيت را مشخص مي‌كند. اسپرم داراي ماده‌اي است كه محرك شروع زندگي به شمار مي‌رود. اگر اسپرم فاقد اين ماده باشد يا اين ماده در آن به اندازه كافي وجود نداشته باشد، تخمك چرخه زندگي را آغاز نمي‌كند بنابراين اگر پس از يك روز از وارد شدن اسپرم به تخمك، لقاح صورت نگيرد از نظر ما عمل لقاح امكانپذير نيست.

نصراصفهاني در ادامه اظهار كرد: اين مشكل را تا حدودي با انجام يك تست ژنتيك روي اسپرم مي‌توان مشخص كرد؛ اما بر اساس تحقيقات انجام شده مي‌توان همزمان با تزريق اسپرم، تخمك را فعال كرد و بدين ترتيب شانس باروري را افزايش داد.

عضو هيات علمي پژوهشكده رويان درباره احتمال حفظ نسل حيواناتي كه در حال انقراض هستند با استفاده از شبيه‌سازي، گفت: مي‌توانيم از سلولهاي بدن حيواناتي كه در حال انقراض هستند نمونه برداري كنيم تا ذخيره ژنتيك آنها را به دست آوريم و بدين ترتيب آنها را از خطر منقرض شدن نجات دهيم. براي انجام اين كار نياز به هماهنگي بين گروه‌هاي شبيه سازي و محيط زيست است. مثلا از رحم و تخمك شير مي‌توان براي نگهداري ببر استفاده كرد.

آيين نامه اجرايي قانون نحوه اهداء جنين به زوجين نابارور

آيين نامه اجرايي قانون نحوه اهداء جنين به زوجين نابارور


فصل اول ـ تعاريف و کليات:
ماده 1ـ در اين آئين نامه، واژه ها و اصطلاحات زير در معاني مشروح مربوط به کار مي رود:
الف ـ قانون: منظور قانون نحوه اهداء جنين به زوجين نابارور ـ مصوب 1382 ـ است.
ب ـ جنين: نطفه حاصل از تلقيح خارج از رحمي زوجهاي قانوني و شرعي است که از مرحله باروري تا حداکثر پنج روز خواهد بود. اين جنين مي تواند به دو صورت تازه و منجمد باشد.
پ ـ اهداء جنين: واگذاري داوطلبانه و رايگان يک يا چند جنين از زوجهاي واجد شرايط مقرر در قانون و اين آئين نامه به مراکز مجاز تخصصي درمان ناباروري براي انتقال به زوجهاي متقاضي داراي شرايط مندرج در قانون.

فصل دوم ـ شرايط اهداء و دريافت جنين:
ماده 2ـ زوجهاي اهداء کننده بايد داراي شرايط زير باشند:
الف ـ علقه و رابطه زوجيت قانوني و شرعي.
ب ـ سلامت متعارف جسمي و رواني و ضريب هوشي مناسب.
پ ـ نداشتن اعتياد به مواد اعتيادآور و روان گردان.
ت ـ مبتلا نبودن به بيماريهاي صعب العلاج نظير ايدز، هيپاتيت و …
تبصره ـ مراکز مجاز تخصصي درمان ناباروري مکلفند قبل از دريافت جنين از اهداء کنندگان، وجود شرايط مذکور در اين ماده را احراز نمايند.
ماده 3ـ اهداء جنين بايد با موافقت و رضايت کتبي زوجهاي اهداء کننده و در مراکز مجاز تخصصي درمان ناباروري، با احراز هويت آنان و به صورت کاملاً محرمانه انجام گيرد.
ماده 4ـ زوجهاي متقاضي جنين اهدائي بايد واجد شرايط مقرر در ماده (2) قانون باشند.
ماده 5ـ رسيدگي به درخواست دريافت جنين اهدائي، در دادگاه صالح و خارج از نوبت و بدون رعايت تشريفات آئين دادرسي مدني به عمل مي آيد. صدور حکم به رد درخواست و عدم تأييد صلاحيت زوجين قابل تجديدنظر مي باشد.

فصل سوم ـ تکاليف و وظايف مراکز مجاز درمان ناباروري:
ماده 6ـ مراکز مجاز تخصصي درمان ناباروري مکلفند نسبت به موارد زير اقدام نمايند:
الف ـ نگهداري جنينهاي اهدايي از سوي اهداءکنندگان مسلمان و غيرمسلمان به طور جداگانه و رعايت تناسب ديني و مذهبي زوجهاي متقاضي با جنين اهدائي در زمان انتقال.
ب ـ دريافت و نگهداري رأي قطعي مرجع قضايي از متقاضي.
پ ـ صدور گواهي و معرفي نامه لازم مبني بر تأييد سلامت جسمي و رواني براي متقاضيان دريافت جنين طبق مقررات قانون و اين آئين نامه.
ت ـ دريافت، نگهداري و انتقال جنينهاي اهدائي در شرايط کاملاً محرمانه.
تبصره ـ اطلاعات مربوط به جنينهاي اهدائي، جزو اطلاعات به کلي سري طبقه بندي مي‌شوند.
ماده 7ـ صدور گواهي عدم توانايي باروري و همچنين توانايي زوجه در زمينه دريافت و نگهداري جنين، پس از انجام تستها و آزمايشهاي دقيق پزشکي در صلاحيت مراکز مجاز تخصصي درمان ناباروري مي باشد.

فصل چهارم ـ شرايط لازم جهت دريافت، نگهداري و انتقال جنين
ماده 8ـ هر يک از مراکز مجاز تخصصي درمان ناباروري مي توانند بانک جنين طبق دستورالعملهاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي داير نمايند. اين بانک مسئول دريافت و نگهداري جنين و انتقال آنها به زوجين نابارور طبق مقررات مندرج در قانون و اين آيين نامه مي باشد.
ماده 9ـ مرکز مديريت پيوند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي موظف است طبق دستورالعملهاي وزارت يادشده نسبت به دريافت، نگهداري و انتقال جنين نظارت دقيق اعمال کند.

ماده 10ـ ارائه مدارک و اطلاعات مربوط به اهداءکنندگان و دريافت کنندگان جنين اهدايي تنها با رعايت قوانين مربوط به حفظ و نگهداري اسرار دولتي و به مراجع قضايي صلاحيت دار مجاز مي باشد.

قانون نحوه اهداء جنين به زوجين نابارور

ماده 1 - به موجب اين قانون كليه مراكز تخصصي درمان ناباروري ذيصلاح مجاز خواهند بود با رعايت ضوابط شرعي شرايط مندرج در اين قانون نسبت به انتقال جنين هاي حاصله از تلقيح خارج از رحم زوجهاي قانوني وشرعي پس از موافقت كتبي زوجين صاحب جنين به رحم زناني كه پس از ازدواج و انجام اقدامات پزشكي ناباروري آنها ( هر يك به تنهايي يا هردو ) اثبات رسيده اقدام نمايند.
ماده 2 - تقاضاي دريافت جنين اهدايي بايد مشتركا" از طرف زن و شوهر تنظيم و تسليم دادگاه شود و دادگاه در صورت احراز شرايط ذيل مجوز دريافت جنين را صادر مي كند:
الف - زوجين بنا به گواهي معتبر پزشكي ، امكان بچه دار شدن نداشته باشند و زوجه استعداد دريافت جنين را داشته باشد.
ب - زوجين داراي صلاحيت اخلاقي باشند.
ج - هيچ يك از زوجين محجور نباشند.
د - هيچ يك از زوجين مبتلا به بيماريهاي صعب العلاج نباشند.
و - هيچ يك از زوجين معتاد به موادمخدر نباشند.
و - زوجين بايستي تابعيت جمهوري اسلامي ايران را داشته باشند.
ماده 3 - وظايف و تكاليف زوجين اهداء گيرنده جنين و طفل متولد شده از لحاظ نگهداري و تربيت و نفقه و احترام نظير وظايف و تكاليف اولاد و پدر و مادر است .
ماده 4 - بررسي صلاحيت زوجين متقاضي در محاكم خانواده ، خارج از نوبت و بدون رعايت تشريفات آئين دادرسي مدني صورت خواهد گرفت و عدم تائيد صلاحيت زوجين قابل تجديدنظر مي باشد.
ماده 5 - آئين نامه اجرائي اين قانون ظرف مدت سه ماه توسط وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي با همكاري وزارت دادگستري تهيه و به تصويب هيات وزيران خواهد رسيد.
قانون فوق مشتل بر پنج ماده در جلسه علني روز يكشنبه مورخ بيست ونهم تيرماه يكهزار وسيصد وهشتاد و دو مجلس وشوراي اسلامي تصويب و در تاريخ 8/5/1382 به تائيد شوراي نگهبان رسيده است .

 

ریاست مرکز (آی وی اف)

خانم دکتر نیره خادم

اوقات شرعی

دانشگاه علوم پزشکی مشهد | Mashhad University of Medical Sciences | جامعة مشهد للعلوم الطبية
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشد. هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.